Обложување на ICC T20 World Cup онлајн

ICC T20 World Cup е меѓународен турнир во крикет кој се одржува на секои две години, освен последните пет години. Како што сугерира името, Меѓународниот совет за крикет (ICC) има задача да го организира овој турнир. Twenty20, популарно T20, е нова форма на крикет што ја револуционизира играта на многу начини. Некои клучни промени во правилата покажаа дека овој нов формат на крикет стави премиум на удирањето и постигнувањето гол. Овој потег инспирираше невиден раст на гледаноста на крикет.

Крикетот Т20 има многу сличности со традиционалниот крикет во однос на основните правила. Разликата помеѓу овие две верзии на крикет е во тоа што инингите во Т20 се ограничени на 20 пати за секој натпревар. Во крикетот Т20, еден ининг вклучува 20 прегази во времетраење од 75 минути. Од друга страна, над се состои од шест топки фрлени на куглар, при што секој батсмен има ограничено четири пати и пласманот на теренот е ограничен за да се поттикнат големи удари и високи резултати. Идеално, овој нов формат испорача инстантна врска помеѓу играчите и навивачите.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
За ICC T20 World Cup

За ICC T20 World Cup

Светот Twenty20 е ан меѓународен крикет турнир на кој учествуваат сите членови на МКС. Идеално, ова е глобален турнир на кој учествуваат сите нации во крикет. Евентуалниот победник добива статус на Светски шампион во 2020 години. Покрај очигледните права за фалење, во прашање се и некои пари. Вкупниот тенџере со парична награда изнесува околу 8 милиони американски долари, при што секоја земја учесничка добива близу 60.000 долари или уште повеќе.

На Светското првенство Т20 во 2022 година ќе учествуваат 16 екипи на турнирот. Од 16-те, 8 екипи имаат директен пласман во Супер 12 фазата врз основа на рангирањето на нивните земји. Останатите четири се избираат по квалификациските натпревари, обично пред Светското првенство.

Осум екипи ја започнуваат акцијата во две групи составени од четири земји, при што најдобрите два тима во секоја група (вкупно четири) се пласираат во следната фаза (Супер 12-ки), составувајќи 12 тима. Сите тимови во соодветните групи играат едни против други, при што првите две екипи од групите се квалификуваат за полуфиналето, обично нокаут натпревар.

На победничкиот тим му се доделуваат два бода за секое коло, додека поразениот не добива ниту еден. Доколку нема резултат, што често се случува при испуштање или напуштање, засегнатите тимови добиваат по еден бод. Секогаш кога има нерешено во рангирањето на групата, повеќе тимови со исти бодови, нерешениот резултат се прекинува врз основа на бројот на победи, нето стапката на трчање и исходот меѓусебен, по тој редослед.

Т20 е заслужен за оживување на крикетот во 21 век. Од своето основање, играчите брзо се прилагодуваат на барањата на играта работејќи на нивната кондиција, теренски терен и фрлање. Најдобриот дел од овој нов формат е тоа што тој игра комплементарна улога и не го загрозува Тест Крикет на кој било начин.

За ICC T20 World Cup
Историјата на Светскиот куп на МКС Т20

Историјата на Светскиот куп на МКС Т20

Светскиот куп на МКС Т20 првпат се одигра во 2007 година во Јужна Африка. Сепак, идејата да се усвои оваа форма на крикет беше измислена од 1998 до 2001 година. Оваа идеја се оформи дури во 2001 година кога одборот за крикет на Англија и Велс (ЕЦБ) го најде профитабилен и му ја претстави на претседателот на округот истата година. ЕЦБ ја усвои новата форма на крикет, нарекувајќи ја крикет Twenty20. Крикетот Т20 беше формално претставен во спортскиот свет во 2003 година и беше моментален хит, со илјадници фанови кои ги красат турнирите Т20 што се одржуваат низ Англија.

Како што се случуваше ова, некои нации што играат крикет веќе земаа предвид. До 2007 година, Т20 доби значителна популарност, па МКС одлучи да ја организира инаугурацијата. Првиот свет на Т20 вклучуваше десет нации за тестирање и придружни нации на МКС - Шкотска и Кенија. Индија го освои првиот Светски куп Т20 откако го победи својот ривал Пакистан во многу спорно финале.

Историјата на Светскиот куп на МКС Т20
Зошто е популарен ICC T20 World Cup?

Зошто е популарен ICC T20 World Cup?

Светскиот куп на ICC Twenty20 привлекува рекордна публика и гледаност. По враќањето по пет години, ова е несомнено популарно, откако доби рекордни 10.000 часа пренос во живо во 2000 земји. Овој огромен следбеник го става директно меѓу најголемите спортови настани, со огромен дел од потрошувачката забележана во ОК, Индија, САД, Австралија и Пакистан.

Со оглед на нивото на исчекување и изложеност дадено на Светското првенство Т20, настаните во 2022 година ќе бидат омилени за многу обложувачи кои се обложуваат на спортски турнири. Исто така, навлегувањето меѓу онлајн сајтови за спортско обложување беше извонреден. Еве неколку причини зошто Светското првенство Т20 е популарно меѓу ентузијастите за спортско обложување.

  • Зголемена медиумска покриеност: Без сомнение, зголемената покриеност, и на ТВ и на социјалните медиуми, игра клучна улога во популаризацијата на Т20 во светот на обложувањето.
  • Повеќе стимулации од страниците за обложување: Обложувалниците играат клучна улога во популаризацијата на спортските турнири. Крикетот ја зацврсти својата позиција меѓу најголемите спортски настани преку великодушни промоции и маркетинг кампањи насочени кон Светското првенство Т20.
  • Супериорна гејмерска акција: T20 е динамичен и брз, за разлика од оригиналниот тест крикет. Како таква, „подобрената“ гејмерска акција е одлична вест за спортските обложувалници, од кои повеќето не можеле да имаат трпение да се обложуваат на традиционални спортови. Плус, форматорите на овој турнир им даваат на обложувачите низа пазари за обложување, меѓу кои клучен е натпреварот - победник, победник во серии, победник во фрлање, врвен батсмен и врвен куглар, и шест шестки во над во текот на Светското првенство Т20 2021 година, меѓу другите.
Зошто е популарен ICC T20 World Cup?
Како да се обложите на Светскиот куп на МКЦ Т20

Како да се обложите на Светскиот куп на МКЦ Т20

Ставањето облози на Светското првенство Twenty20 има блиски сличности со другите спортски турнири. Повеќето онлајн обложувалници ги покриваат игрите Т20. Сепак, на играчите им се советува да изберат реномирани обложувалници за беспрекорно обложувачко искуство.
По изборот на стратегија, фокусот на играчот се префрла на ставање облози. Еве неколку совети што секој играч треба да ги земе предвид за да ги подобри своите шанси за успех додека се обложува на натпреварите на Т20.

  • Обрнете внимание на формата на тимовите и играчите
  • Следете ја играта во живо додека се обложувате
  • Обрнете внимание на вестите во тимот
  • Не обложувајте само кој ќе победи. Фокусирајте се на други пазари за обложување
  • Разберете ги силните и слабите страни на тимот
  • Искористете ги предностите на понудите за обложување

За време на неговиот релативно краток престој, Светскиот куп на МКС Т20 им понуди многу привлечни можности за спортските обложувалници. Секој обложувач кој сака да се обложува на овие спортски првенства треба да има стратегија. Ова значи дека обложувачите треба да направат соодветно истражување пред да стават каков било облог. Исто така, секоја стратегија треба да се заснова на стабилно управување со субсидирам и одговорно коцкање. И на крај, играчите треба повремено да споредуваат различни обложувалници и да го изберат оној кој нуди најдобри коефициенти.

Како да се обложите на Светскиот куп на МКЦ Т20
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)