Обложување на The Triple Crown онлајн

Оние кои уживаат да користат онлајн веб-страници за обложување на спортови ќе забележат дека коњските трки го заземаат најголемиот дел од пазарите за обложување. Овој вид спорт е популарен кај луѓето ширум светот. Наместо да падне под еден тркачки чадор, Тројната круна всушност се состои од три различни коњски настани со посебни организатори. Станува збор за Кентаки Дерби, Preakness Stakes и Belmont Stakes. Се одржува секоја година помеѓу мај и јуни.

Љубителите на коњските трки сметаат дека Тројната круна е врвен предизвик за чистокрвните. Вкупниот награден фонд за влоговите Белмонт и Преакнес изнесува по 1,5 милиони долари. Дербито на Кентаки има толкава количина да се шири меѓу џокеите. Во 2020 година, на победникот на Белмонт Стајкс му беа доделени 800.000 долари.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè што треба да знаете за Тројната круна

Сè што треба да знаете за Тројната круна

Само 13 коњи успеале да ги победат сите три трки во историјата на Тројната круна. Тоа е еден од најпредизвикувачките подвизи што треба да се постигнат во овој вид спорт. На Дерби на Кентаки е највисок профил од трите настани.

Стана важен аспект не само на лигите за трки со коњи, туку и на спортската култура како целина. Постојат ограничувања за бројот на квалификувани коњи. Влегувањето во сите три трки ќе ги чини сопствениците на коњи 15.000 долари.

Сè што треба да знаете за Тројната круна
Зошто тројната круна е популарна за обложување?

Зошто тројната круна е популарна за обложување?

Тројната круна е врв на американските турнири за трки со коњи. Опфаќа три од најпознатите иконски предизвици во спортот. Коњите што се натпреваруваат ги вклучуваат достапните примероци со најатлетски и највисоки перформанси. Понатаму, тројната круна ги принудува џокеите да ги подобрат своите вештини за возење. Ако коцкарите уживаат во трките со коњи, тогаш овој настан ќе биде многу привлечен.

Бидејќи коњите ѝ се добро познати на јавноста, тоа им овозможува на обложувачите да истражат колку добро успеале во претходните трки. Ова е корисно кога станува збор за ставање облог со онлајн спортска книшка. Ако лицето го искористи својот увид, тоа ќе ги зголеми неговите шанси да направи правилно предвидување.

Целта на секој облог е да се постигне исплата. Обложувањата со тројна круна ги наградуваат оние кои се познавачи на спортот и неговите учесници.

Исто така, фер е да се каже дека Тројната круна е социјален настан. Има акцент на искуството на гледачот. Ги дели овие сличности со други турнири за трки со коњи, како што е Grand National. Додека гледате една од трите трки во живо, вообичаено е луѓето да ги извадат телефоните и да пристапат до онлајн обложувалниците.

Зошто тројната круна е популарна за обложување?
Сè што треба да знаете за коњските трки

Сè што треба да знаете за коњските трки

Трки со коњи е еден од најстарите спортови што постојат. Никој не ја знае точната ера кога е создаден. Ова се должи на фактот дека коњите биле припитомени уште од праисторијата. Низ вековите имало промени во типовите и правилата на курсеви. Постигнат е напредок и во безбедносната опрема.

Сепак, целокупниот концепт на коњски трки не е променет. Две или повеќе од овие животни ги возат џокеи кои се обидуваат да ја контролираат нивната насока и брзина. Курсот може да содржи пречки и скокови. За победник е прогласен коњот кој прв ќе стигне до целта.

Главниот исклучок е ако џокејот се симнал. Понекогаш настанот ќе дозволи само одредени раси да се натпреваруваат. Возраста на коњот, исто така, може да се користи за да се одреди подобноста.

Кога се обложуваат на турнири за трки со коњи на интернет, вообичаено е луѓето да ставаат облог во секој правец. Ова значи дека дури и ако животното не дојде прво, исплатата сепак може да се случи се додека тоа е место. Износот на освоените пари се намалува колку што коњот стигнува подолу по таблата на водачи. Секој начин на обложување стана многу распространет облик на коцкање во културата на трките со коњи.

Сè што треба да знаете за коњските трки
Како да се обложите на тројната круна

Како да се обложите на тројната круна

Тешко е да се најде сајт за спортско обложување што не се грижи за коњски трки. Ваквите настани станаа индустриски стандард за обложувалниците.

Бидејќи тројната круна има три познати трки, голем број обложувалници ќе понудат опции за обложување за неа. Ако лицето сака наједноставно можно искуство, може да се обложи директно. Ова подразбира избор на еден потенцијален победник.

Исто така, постојат многу повеќе необични опции за проба. Со тоа ќе го подобрите искуството со коцкање. На пример, наместо да одбере еден коњ, обложувачот може да предвиди тројца најдобри играчи. Ова е познато како облог Trifecta. Ќе бара предвидување по кој редослед ќе завршат.

Облозите Exacta и Superfecta вклучуваат избор на првите два или четири коња, соодветно. Вториот ќе биде тешко да се победи. Следствено, исплатите се прилично високи во споредба со директните облози.

На коефициенти за обложување за секој коњ се дадени како дропка. Колку е поголем бројот, толку е поголема исплатата. Сепак, шансите за победа на коњот ќе се намалат. Коцкарите треба да изберат оној кој ќе постигне правилен баланс помеѓу потенцијалот да заврши прв и доволно пристојна исплата. Фактори кои влијаат на шансите вклучуваат усно, типот на патеката и времето.

Како да се обложите на тројната круна
Најдобрите страници за обложување Triple Crown во 2024

Најдобрите страници за обложување Triple Crown во 2024

Веб-страниците на букмејкерите постојано се натпреваруваат едни со други за да привлечат повеќе клиенти. Тие го прават тоа нудејќи ги најдобрите можни шанси и бонуси. Вреди да купувате пред да се решите за една специфична спортска книга. Неколку брендови се издвојуваат поради нивните признанија, години на услуга и силна репутација.

Обложувалницата Unibet со седиште во Малта е добар пример. Од своето основање во 1999 година, таа стана една од најпопуларните спортови обложувалници на пазарот. Обложувањето во живо е вредна карактеристика доколку корисниците сакаат да го променат облогот Triple Crown додека трката е во тек.

10bet вреди да се размисли поради неговата разновидност на типови на облози. Нивната страница, исто така, нуди конкурентни шанси за коњски трки. Овие се достапни во американски, европски и британски формати. Сајтот 10bet доби позитивни критики благодарение на својот интуитивен и лесен интерфејс.

22Bet е понова спортска книшка идеална за љубителите на обложување на првенства во трки со коњи како што е Тројната круна. Нивниот примарен фокус се коцкарите со седиште во европските нации. Сепак, тие продолжуваат да се прошируваат. Додека 22Bet постои само од 2018 година, неговата страница веќе успеа да ги импресионира долгорочните обложувачи.

Најдобрите страници за обложување Triple Crown во 2024
Историја на тројната круна

Историја на тројната круна

Ако почетник погледне список на турнири за трки со коњи, веројатно ќе ја препознае Тројната круна. Тоа е затоа што, со текот на годините, стана едно од најголемите спортски првенства со седиште во САД. Трките што го сочинуваат овој настан постоеле долго пред името Тројна круна да добие важност.

Писателот Чарлс Хатон е заслужен за тоа што го смислил во 1930 година. Во 1969 година беше одлучено сите да се одржат во рок од пет недели. Поради ова, современите коцкари можат да предвидат победнички коњ и да чекаат нешто повеќе од еден месец за да видат дали е успешен облог.

И покрај тоа што и младенчињата и филиите се дозволени во Тројната круна, филиите никогаш не ги освоиле сите три трки. Geldings исто така може да се натпреваруваат. Сепак, и тие досега не успеаја да го достигнат трофејот. Во 2003 година, гелдинг наречен Funny Cide успеа да дојде на прво место во Дерби и Preakness.

Кога се обложуваат на турнири за трки со коњи, како што е Тројната круна, обложувачите историски ги фаворизирале колците. Кога се создаде интернетот, тој доведе до појава на онлајн сајтови за спортско обложување. Трките со коњи се главен спорт кој се наоѓа на многубројните каталози на кладилници.

Историја на тројната круна
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)