Обложување на US Open Golf Championship онлајн

Голфот ужива во богата историја и традиции. По потекло од Шкотска, овој индивидуален спорт порано беше ексклузивен за мажи, но сега е отворен за сите. Целта на овој спорт е да се внесе топката во дупката со удари. Голфот може да се игра за забава или натпревар. Денес, голфот ужива огромна популарност, при што меѓународните натпревари за голф привлекуваат огромна публика и на терените за голф и на медиумите. Што се однесува до конкурентното злато, Отворениот голф во САД има посебно место во срцата на љубителите на голфот.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Што е Отвореното голф на САД?

Што е Отвореното голф на САД?

Отвореното првенство во голф на САД е годишен турнир што се одржува во САД. Тој е високо ценет во индустријата за голф, бидејќи е втор од четирите најголеми голф специјалност. Овој годишен натпревар има огромна историја што датира од 1895 година, под часовникот на Здружението за голф на Соединетите Држави (USGA). Овој настан често се одржува околу јуни, освен за 2020 година. Настанот во 2022 година се одржува од 17-ти до 20-ти јуни 2022 година на курсот Пебл Бич во Калифорнија.

Со текот на годините, УС Опен се одржуваше на неколку курсеви низ САД. Овој турнир се смета за еден од најтешките тестови за голферите на четирите големи. Повеќето Отворени првенства на САД се играат на високи и брзи зелени. На PGA турнеја исто така вреди да се провери дали уживате во обложување на турнири во голф.

Секој играч на голф со вистинска амбиција обично има поглед на прикажување и евентуално освојување на Отвореното првенство во голф на САД. Разработената структура на квалификациите на турнирот предвидува 2.500 голфери да се натпреваруваат за 156 слотови.

Отвореното првенство на САД обично има тешка чанта за победниците. Во текот на изминатите неколку години, вкупниот награден фонд на УС Опен изнесуваше во просек околу 11 милиони долари. Наградниот фонд на изданието за 2022 година изнесува околу 12,5 долари. Минатогодишниот победник однесе дома околу 2 милиони долари. Што се однесува до поединечните награди, тоа останува работа на чекање и да видиме.

Квалификација

Секоја година, USGA наведува квалификациски настани на 100+ локации во САД и неколку меѓународни сајтови. Најдобриот дел од УС Опен е тоа што е отворен за сите. Сепак, записите за квалификација обично се достапни за професионални и арматурни голфери. Голферите со арматура мора да имаат индекс на хендикеп не повеќе од 1,4 според системот за хендикеп USGA за да се појават во локалните квалификациски рунди.

Голферите кои ќе напредуваат од локалните квалификации се упатуваат во последното квалификациско коло, кое се одржува на 11 квалификациски локации, од кои повеќето се во САД. Најдобрите играчи од последните квалификации им се придружуваат на 20 играчи во категоријата со исклучок, обично врз основа на нивните ингеренции за голф.

Што е Отвореното голф на САД?
Натпреварот

Натпреварот

Од своето основање во 1898 година, УС Опен има 72 дупки за игра со мозочен удар. По завршувањето на целиот курс, играчот со најмалку удари е крунисан за победник. Меѓутоа, ако има нерешено по 72-те дупки, турнирот оди во плеј-оф. За раскинување на вратоврската се користи круг со 18 дупки (целосен круг). Ова значи дека е единствениот од четирите специјалност за голф што ги подложува играчите на цела рунда голф за да ја прекинат врската.

Историја на УС Опен

Од скромните почетоци, првиот УС Опен беше одигран на патека со 9 дупки во Њупорт Кантри клубот во 1895 година. Воведниот натпревар беше еднодневен настан со мозочен удар на кој учествуваа само десет професионални голфери и една арматура, а го виде професионалецот на Њупорт Кантри Клуб, Хорас Роулинс , го освои првиот трофеј. Во раните години доминираа британски голфери, кои ги освоија првите 16 изданија.

Во 1911 година, по завршувањето на патеката со 18 дупки во Gold Club во Чикаго, првиот Американец, Џон МекДермот, победи на натпреварот, поздравен како Американски пробив. Од историската победа, американските голфери доминираа на Отвореното првенство во голф на САД.

Натпреварот
Зошто УС Опен е популарен?

Зошто УС Опен е популарен?

УС Опен е високо ценет. Нејзината репутација ја надминува голфската заедница и брзо станува омилена меѓу спортските обложувалници. Тоа е несомнено еден од најголемите спортски настани бидејќи ги обединува врвните професионални голфери од сите возрасти. Во последниве години УС Опен стана повидлив меѓу обложувачите обложување на спортски турнири, развој што ги поттикна онлајн сајтовите за спортско обложување да го покриваат настанот исцрпно.

Голфот станува повидлив

Засилената видливост е од витално значење за да се направат популарни УС Опен и другите големи спортски турнири. Гледачите на ТВ и преносите во живо се почестени со часови премиум голф организирани од ентузијасти за голф, кои обезбедуваат непроценлив увид во играта. Подоброто разбирање на играта несомнено им дава на обложувачите поголема мотивација да стават облог.

Голфот обезбедува шанси за висока вредност

Златото несомнено е меѓу листата на спортски турнири кои даваат големи шанси за вредност. Често, фаворитот за овие спортски турнири може да има цена од 8-1. Иако сè може да тргне наопаку на кое било спортско првенство, толку добри коефициенти не се вообичаени во круговите за обложување преку Интернет.

Даватели на голф Бројни пазари за обложување

Како и најдобрите првенства во еспорт, УС Опен нуди огромни пазари за обложување. Некои од вообичаените типови на облози што се нудат во натпреварот вклучуваат облози од глава до глава, идни облози, облози за победа и облози на терен.

Зошто УС Опен е популарен?
Како да се обложите на УС Опен?

Како да се обложите на УС Опен?

Главните барања за обложување на американската отворена и друга спортска лига обично се два, намерата за играње и парите за обложување. Откако ќе се подредат овие две основи, сè што преостанува за учество на спортски онлајн турнири е приклучување реномирана онлајн спортска книшка. Па, пријавувањето со онлајн обложувалница треба да биде беспрекорно во овој дигитален раб - кликнување на врската за регистрација и следење на некои детални инструкции.

Секој играч кој сака да се обложува на отвореното првенство на САД треба да разбере како да најде вредност кога се обложува. Но, со бројни елитни играчи на УС Опен и повеќе варијабли, дури и најдобрите играчи се надеваат дека ќе победат во дел од времето. Така, секој прониклив обложувач треба да биде жив за овој факт. Ставањето облози на УС Опен оди подалеку од фокусирањето на неколку елитни играчи.

Обложувачите, исто така, треба да бидат заинтересирани да ги разберат различните достапни видови облози. На пример, може да се обложите на бројот на рунди, елитен играч чии шанси можеби паднале по неколку лоши дупки, или играчот може да заврши со подобар резултат по двојка или тројка.

Тешко е да се профитира од турнир од ваква големина со поддршка на најдобрите. Понекогаш, правилното истражување е клучно. Уште подобро е да се обложувате на играч во форма со вештина да извлече изненадување на големата сцена отколку да се држите до фаворитите.

Како да се обложите на УС Опен?
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)