Сè за Basketball Odds

Кошарката, особено НБА, го зафати светот во последните неколку децении и стана еден од најпопуларните спортови во светот. НБА е веројатно единствената најуспешна спортска организација во светот, а со тоа и една од фаворитите за обложувачите.

Ист е случајот со Евролигата, АЦБ лигата, Еврокупот како и меѓународните турнири како Светското првенство или Олимпијадата. Кошарката има многу специфични елементи и најдобрите онлајн обложувалници нудат различни линии за обложување.

Сè за Basketball Odds
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Како да ги прочитате коефициентите за кошарка за обложување?

Како да ги прочитате коефициентите за кошарка за обложување?

Со оглед на тоа, како да се читаат коефициентите за обложување во кошарка е исклучително важно бидејќи постојат многу различни шанси и линии. Од парична линија, ширење на поени и вкупни поени над/под до обложување на одделни четвртини и полувремиња, сето ова е само дел од она што го нудат кошаркарските онлајн спортски книги.

На кошаркарски обложувалници онлајн кои сакаат да се истакнат, нудат линии за обложување за статистика на поединечни играчи. Во денешно време можете да се обложувате на поени на играчите, скокови, асистенции, украдени топки, блокади, загубени топки, тројки и слободни фрлања.

Се чини дека сè е подготвено за врвно обложувачко искуство за секој љубител на кошарка, но ако не сте запознаени со линиите за обложување и како да ги читате коефициентите за кошарка, може да се изгубите.

Како да ги прочитате коефициентите за кошарка за обложување?
Сè за кошаркарските коефициенти, линиите за обложување и ширењето

Сè за кошаркарските коефициенти, линиите за обложување и ширењето

Еден од основните елементи на секој тимски спорт е времетраењето на играта. Кошарката е еден од ретките спортови, ако не и единствен, чии игри траат различно во зависност од лигата. На НБА натпревари а игрите од некои други лиги како кинеската CBA или Филипинската PBA се играат во периоди од 4 x 12 минути или вкупно 48 минути.

Кошаркарските натпревари во Европа или сите оние што ги организира ФИБА се играат во 4 периоди од по 10 минути или вкупно 40 минути.

Многу е важно да знаете колку долго ќе трае еден кошаркарски натпревар пред да го ставите вашиот облог, особено ако сакате да се обложувате на над/под.

Кошаркарски коефициенти

Ниту еден кошаркарски натпревар не може да заврши нерешено, што значи дека секој од нив треба да има победник. Одреден процент од кошаркарските натпревари завршуваат нерешено по регуларните 40 или 48 минути. Во овие случаи, се играат дополнителни периоди од 5 минути додека една од екипите не заврши како победник на тие периоди.

Знаејќи дека онлајн обложувалниците за кошарка нудат двонасочна и 3-насочна парична линија. Во двонасочната парична линија, се што добивате се шансите за победа на секој тим. Во 3-насочен паричен ред, покрај овие две, ќе видите и кошарка за обложување коефициенти за нерешено во регулативата.

Кога станува збор за обложување на четвртини или полувремиња, 3-насочната парична линија е најчеста бидејќи четвртина или половина може да заврши нерешено.

Кошарката се шири

Кошаркарското обложување е познато по користење на ширење. Пресметувањето на ширењето е нешто што го најдобрите онлајн обложувалници им оди многу добро. Целта на ширењето во кошаркарското обложување е да им се даде на двете екипи еднакви шанси за победа со поставување на распонот во одредена точка. Какво ќе биде ширењето зависи од многу фактори како што се списоците, рекордите, неодамнешните резултати, распоредот за извештаи за повреди итн.

Сè за кошаркарските коефициенти, линиите за обложување и ширењето
Како да се обложите на кошаркарски намаз

Како да се обложите на кошаркарски намаз

Како да се обложите на кошаркарски распон најдобро ќе се опише со пример. Значи, да претпоставиме дека Голден Стејт Вориорс играат со Шарлот Хорнетс. Вориорс, како еден од најдобрите тимови во изминатата деценија, би биле фаворит на овој натпревар. Тоа ќе го зголеми ширењето на некаде околу -9,5 поени за Вориорс.

Ова ширење значи дека ако се обложите на Вориорс за да го покрие ширењето, тие ќе треба да победат со најмалку 10 поени. Од друга страна, ако се обложите на Хорнетс, вашиот облог ќе биде добитен ако Хорнетс ја добијат играта или загубат, но не со разлика од повеќе од 9 поени.

Како да се обложите на кошаркарски намаз
Објаснети линиите за кошарка за обложување

Објаснети линиите за кошарка за обложување

Кошаркарските обложувалници се едни од најинтересните во индустријата, но и едни од оние кои бараат внимание за да се разберат. Кошаркарските обложувалници подеднакво ги пласираат своите облози на пари линија и ширење, како и вкупните поени на играта.

Преку и под е една од опциите што многу играчи ја избираат при онлајн обложување во кошарка. Поставувањето на вкупната маржа на поени е слично на поставувањето на ширењето. Некои од најдобрите онлајн спортски книги нудат бројни над/под линии за еден натпревар со различни шанси.

Исто така, постојат коефициенти за обложување во кошарка за поединечните тимови и нивната статистика во играта, како и статистиката на одделни кошаркари. Букмејкерите кои нудат најдобри коефициенти за кошарка за обложување нудат и линии за поени, скокови, асистенции, украдени топки, блокади, постигнати слободни фрлања, направени тројки, како и различни резимеа за овие категории.

Пред почетокот на сезоната и како што сезоната напредува, кошаркарското обложување онлајн нуди коефициенти за тимот што ќе победи на конкретно првенство. Исто така, постојат кошаркарски коефициенти за четвртина со највисоки или најслабо постигнати резултати, кој тим или играч би ги постигнал првите поени и многу други коефициенти за обложување во кошарка.

Објаснети линиите за кошарка за обложување
Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во кошарка

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во кошарка

Ако сте љубители на кошаркарски обложувања, особено на НБА, треба да знаете дека коефициентот за обложување во кошарка е веројатно тие што најмногу се движат. Кошаркарските сезони се состојат од многу натпревари и, со сета почит кон тимови, не се сите подеднакво важни за нив.

Ова значи дека тренерите користат управување со времето за да ги ограничат минутите на нивните играчи ѕвезди во одредени натпревари или дури и да не ги играат. Вестите за овие потези се на само неколку часа пред дојавата и кошаркарските коефициенти брзо се менуваат.

Ако се прашувате како да се обложувате на кошарка и како да ги изберете најдобрите можни коефициенти за кошарка за обложување, треба да ги споредите коефициентите дадени од различни кошаркарски онлајн спортски книги.

Исто како и шансите, дадените линии исто така треба да се споредат. Постојат многу статистички фактори кои влијаат на ширењето на поени и вкупната маржа на поени, и иако сите онлајн обложувалници користат слични системи, сепак може да има многу разлики.

Ова е уште поважно ако се обложувате на поединечни статистики на играчи бидејќи отсуството на одреден играч може да значи повеќе можности за гол за играчот на кој сакате да се обложувате.

Како да ги најдете најдобрите коефициенти за обложување во кошарка
Која обложувалница има најдобри кошаркарски коефициенти?

Која обложувалница има најдобри кошаркарски коефициенти?

Секој букмејкер нуди кошарка онлајн обложување, но натпреварите и понудените линии често се разликуваат. Најпопуларните кошаркарски натпреварувања како што се НБА, НЦАА, Евролига или Светското првенство на ФИБА или Олимпијада, би ги понудил секоја онлајн обложувалница.

Но, ако сакате да се обложувате на други кошаркарски натпреварувања како Г-лига, CBA, PBA или Биг-Три, ќе мора да ја завршите домашната задача и да ги пронајдете најдобрите коефициенти за обложување во кошарка.

Споредувањето на коефициентите помеѓу различни онлајн обложувалници не е единственото нешто што треба да го направите. Во кошаркарското обложување, дадените распони и вкупни збирки на игра, тим или играч исто така треба да бидат предмет на споредба. Кошаркарските обложувалници преку Интернет, како што се 1xBet, Bet Winner, 22bet, Rabona или Nomini ги нудат повеќето линии, но вистинските размери или вкупните бодови не се секогаш исти.

Некои од кошаркарските обложувалници на интернет ја означуваат насоката во која одат одредени кошаркарски коефициенти користејќи стрелки нагоре и надолу или зелени и црвени бои со зеленото што значи дека шансите се намалуваат, а црвеното значи дека тие се зголемуваат.

Која обложувалница има најдобри кошаркарски коефициенти?
Совети и трикови за коефициенти за обложување во кошарка

Совети и трикови за коефициенти за обложување во кошарка

Кошарката е спорт за кој сезоната е многу динамична. Тимовите од НБА играат 3 до 5 натпревари неделно, честопати играат во ноќи кои се одржуваат меѓусебно. Тоа е регуларна сезона од 82 натпревари, каде што тимовите и тренерите се соочуваат со секакви предизвици со играчите и персоналот.

Во Европа, тимовите играат во повеќе од едно натпреварување. Тие играат домашно или регионално натпреварување, понекогаш и двете, а исто така и меѓународни натпревари како што се Евролигата, Еврокупот или Лигата на шампионите.

Во таква динамична средина, формата и амбициите на тимовите одат нагоре и надолу на секој натпревар. Сето тоа влијае на кошаркарските коефициенти и ако сакате да бидете сигурни дека се обложувате на најдобрите можни опции, тогаш треба да ги следите сите овие информации. Понекогаш коефициентите се даваат врз основа на рекордот на тимот и списокот што оди во следниот натпревар воопшто не изгледа исто.

Совети и трикови за коефициенти за обложување во кошарка
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)