Вести

November 9, 2022

Најмногу обложувани спортски настани

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Онлајн спортското обложување доживува бум во последните години на глобално ниво. Според Statistica.com, индустријата за спортско обложување беше проценета на 231 милијарди долари во 2021 година. глобален пазар на игри.

Најмногу обложувани спортски настани

Со текот на годините, неколку настани остануваат високо обложувани. Случајно, ова се обично најомилените спортови во светот. Сепак, гледањето на нивните омилени спортови не е секогаш доволно за повеќето луѓе. Затоа, додавањето на некои финансиски аспекти на игрите често се перципира како нов начин да се зачините нештата, со можност да се заработи дополнителна готовина.

Кој спортски настан е најмногу обложен? Еве некои од најтешко обложуваните спортски настани ширум светот.

Светско првенство на ФИФА

Убедливо, фудбалот е најпопуларниот спорт во светот. Така не е изненадувачки, на Светско првенство на ФИФА е на врвот на листата на спортови кои најмногу се обложуваат. Овој четиригодишен фудбалски турнир привлекува приближно 3,5 милијарди гледачи, близу половина од светската популација.

Вреди да се напомене дека значителен дел од гледачите се повеќе од просечни спортски ентузијасти. На пример, спортското раководно тело проценува дека повеќе од 100 милијарди долари биле обложени за време на Светското првенство во фудбал во 2018 година. Покрај тоа, во текот на турнирот од 64 натпревари, на последниот натпревар помеѓу Франција и Хрватска, обложувачите се обложија рекордни 7,2 милијарди долари. Без сомнение, ниту еден друг спорт не е блиску во однос на популарноста.

Супер Боул

На Супер Боул е убедливо најследен спортски настан во Америка. Овој настан е врв на Националната фудбалска лига (НФЛ), привлекувајќи рекордни бројки на гледаност. И покрај тоа, бројките за коцкање дополнително ја нагласуваат популарноста на Супер Боул.

Над 110 милиони луѓе го гледаа овој спортски настан во 2022 година. Бројките за обложување се исто така неверојатни, а вкупниот број на облози се проценува на околу 7 милиони долари. Од перспектива на обложување, ова останува интригантно поради неговите фасцинантни облози на полувремето, како што се фрлањето паричка или националната химна, кои имаат тенденција да приведат повеќе случајни обложувачи на одборот.

Светско првенство во рагби

Рагбито ужива глобална популарност. Последна во Јапонија Светско првенство во рагби 2,5 милиони гледачи ја следеа акцијата во живо. Но, се разбира, бројот на љубители на рагби што ја проследија акцијата или гледаа на сателитска телевизија беше уште поголем, при што извештаите покажуваат дека настанот во 2019 година привлече близу милијарда гледачи.

Точната вредност на овој настан во услови на обложување може да не се опфати. Сепак, овој настан може да се процени на многу повеќе од 1 милијарда долари, судејќи според бројот на гледачи кои го гледаат настанот.

Финале на НБА

Веќе неколку недели, љубителите на кошарката ширум светот ги насочија погледите кон врвната машка кошарка. Како резултат, НБА, несомнено најпознатиот кошаркарски турнир, стана еден од најобложуваните спортски настани.

На првенството во 2019 година Американците потрошија 8,8 милиони долари на спортски облози. Друга интересна статистика е дека секој петти возрасен се обложува на настанот. Повеќе од 20 милиони луѓе го следеа настанот, па несомнено вреди многу пари.

Дерби на Кентаки

Трките со коњи и обложувањето имаат долга историја. Трките со коњи се еден од оние спортови на кои има големо влијание од сцената на обложување. Во светлината на ова, многу обложувачи сметаат дека Дерби на Кентаки златен рудник.

Исто така, се смета за најбрзиот спорт од две минути, овој настан привлекува огромни 150.000 гледачи, со близу 20 милиони гледачи кои одлучија да ја следат акцијата од дома. Во монетарна смисла, Кентаки Дерби во 2019 година заработи огромни 250,9 милиони долари во облози, надминувајќи го рекордот од 139,3 милиони долари поставен во 2015 година.

Голема национална

Големиот Национал е несомнено еден од најзначајните коњски трки настани во смисла на коцкање. Одржан во Ливерпул од 1983 година, овој национален лов тркачки настан има низа пречки за време на трката. Иако е главно елитен настан на кој присуствуваат членови на кралското семејство, тој привлекува повеќе од 500 милиони гледачи ширум светот.

Настанот во 2021 година забележа дека вкупната обложена сума се искачи на речиси 400 милиони долари, надминувајќи го американското Кентаки Дерби.

Мартовско лудило

Мартовско лудило е годишен машки колеџ кошаркарски настан. Со 67 игри за обложување, March Madness привлекува здрав број на облози. Покрај тоа, бидејќи гледаноста на спортот продолжува да се враќа по пандемијата, во 2022 година настанот забележа просечни 10,7 милиони гледачи, поставувајќи рекорд за највисоки ТВ прегледи во историјата на настанот.

Пред Мартовското лудило во 2022 година, Американската асоцијација за игри предвидуваше дека 45 милиони обложувачи ќе обложуваат во вредност од 3 милијарди долари.

Завршни мисли

Спортските обложувања се големи пари. Иако повеќето луѓе веруваат дека е безбедно да се обложуваат само на најпопуларните настани во светот, постојат огромни опции. На пример, европските фудбалски лиги се високо одликувани од страна на најдобрите онлајн обложувалници денес. Без оглед на популарноста на настанот, ставањето информирани избори и одговорно обложување е од витално значење за пријатно искуство со игри.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи
2024-06-02

Подигнете ја вашата игра за обложување: Инсајдерски избори, статистика и доверливи прегледи

Вести