Вовед во колеџ кошаркарско обложување

Кошаркарското обложување на колеџ е возбудлив избор за љубителите на кошарката и коцкарите. Годишниот турнир како мартовското лудило нуди натпревари полни со акција помеѓу 300 училишта кои се натпреваруваат за да заработат многу барани места во првенството.

За разлика од професионалниот кошаркарски натпревар, секое училиште има различни ресурси и многу различни тимови. Плус, бодовите и шансите се менуваат во текот на турнирот, овозможувајќи обложувањето на колеџ кошарка да обезбеди забавно и возбудливо искуство како ниеден друг.

И, во зависност од облозите, обложувачите можат да си заминат со големи награди или да изгубат на облозите предвидени да бидат сигурни дека ќе победат. Продолжете да читате за водич за обложување во колеџ лига во кошарка.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Објаснето обложување на колеџ кошарка

Објаснето обложување на колеџ кошарка

Кошарката на колеџ е слична на професионалните кошаркарски облози бидејќи професионалните игри, како Националната кошаркарска асоцијација (НБА), ги нудат истите видови облози. Најголемата разлика помеѓу професионалната и колеџската кошарка е мешаното ниво на вештини помеѓу поголемите и помалите тимови, што влијае коефициентот за обложување.

За Национално колеџ атлетско здружение (NCAA), 300 училишта имаат шанса да освојат место на турнирот. Кошаркарските тимови од колеџот од дивизија 1 се соочуваат во една елиминациска група во текот на три недели во март и април секоја година.

Има четири кола помеѓу водечките тимови, познати како „Првите четири“, кои одлучуваат за најдобрите 64 колеџ кошаркарски тимови. По 32 регионални плеј-оф, тимовите на „Фајнал фор“ се преселуваат во Националното првенство за да играат за да станат шампиони на NCAA.

Обложувачите можат да се обложуваат на шансите за победа на кој било тим, маргините на победата во текот на турнирот NCAA и кој ќе победи во првенството.

Објаснето обложување на колеџ кошарка
Како да проверите дали давателот на обложување на колеџ кошарка е доверлив

Како да проверите дали давателот на обложување на колеџ кошарка е доверлив

Со толку многу колеџ кошаркарски натпревари одиграни во краток период со различни шанси, обложувачите треба внимателно да ги изберат давателите на спортско обложување за да се заштитат себеси и парите вложени во обложувањата.

Лицето кое се обложува на кошаркари од колеџ или тим треба да провери дали онлајн спортските книшки или казината имаат лиценци и се регистрирани провајдери.

Лиценците за коцкање од реномирани органи, како што се Комисијата за игри на среќа Kahnawake, Malta Gaming Authority (MGA) и Curacao, на пример, обезбедуваат регулација и приватност на корисниците. Овие лиценци, исто така, обезбедуваат правичност, победниците добиваат исплати и спречуваат манипулација со облози или шанси.

Како да проверите дали давателот на обложување на колеџ кошарка е доверлив
Видови коефициенти за колеџ кошарка

Видови коефициенти за колеџ кошарка

Двете најпопуларни спортски облози за колеџ кошарка се Moneyline и Point spread облози.

Облози на парична линија:

Облозите на Moneyline вклучуваат обложување на шансите тимот да победи во игра. На секој колеџ кошаркарски натпревар, ќе има „фаворит“ за кој се очекува да победи и „ауткер“ кој најверојатно ќе загуби.

Обложувачите можат да ги разликуваат „омилените“ и „омилените“ бидејќи табелите со коефициенти прикажуваат минус (-) до „омилени“ и плус (+) покрај „омилени кучиња“. Пример за тоа како функционираат шансите за обложување со парична линија се како што следува:

 • Облогот +150 Moneyline е +150 коефициент, така што обложувачите ризикуваат 100 долари за да освојат 150 долари ако се обложат за победа на „адолесцентите“.
 • Облогот -150 Moneyline покажува -150 коефициенти, што значи дека обложувачите се обложуваат 150 долари за да освојат 100 долари ако ги изберат „омилените“

Облози со поен за ширење:

Во облозите за ширење на поени, обложувачите се коцкаат против спортска книшка и обложувајте со колку поени ќе освои или изгуби тимот. Пример за тоа како функционира облогот за ширење на поени е:

 • Тим А:
  -2.5
  -110
 • Тим Б:
  +2,5
  -110

Ако А е „омилен“, а Б е „аутсајдерот“, спортските книшки ќе предвидат победа на А со 3 или 4 поени.

Првиот број е облогот, а вториот е коефициентот (познат и како сок или виг), што е цената на облогот.

Во примерот погоре, шансите се -110, што значи дека за да освојат 100 долари, обложувачите мора да ризикуваат 110 долари. Ако бројот има плус (+), обложувачите би освоиле 110 долари од 100 долари.

За да победи, „аутсајдерот“ мора да победи целосно или да загуби со помалку од ширењето, така што Б мора да победи или загуби со два поени или помалку, а обложувачот победува.

Со обложување со ширење на поени, обложувачите секогаш треба да ги консултираат просечните поени на секој тим по натпревар во текот на една сезона за да формираат точни предвидувања.

Други опции за обложување на колеџ во кошарка за одредени настани:

 • Над/Под
 • Реквизити
 • Парлеи
 • Фјучерси
Видови коефициенти за колеџ кошарка
Како да се обложувате на колеџ кошарка онлајн?

Како да се обложувате на колеџ кошарка онлајн?

Софтверот за обложување на колеџ во кошарка им овозможува на обложувачите да ставаат облози на нивниот омилен тим и играчи преку Интернет и да обезбедат проникливи информации за да помогнат со информирани облози и да ги подобрат шансите за победа.

Повеќето софтвери за онлајн спортско обложување се поврзуваат директно со реномирани компании за податоци за да понудат решенија за обложување со вештачка интелигенција (АИ).

Најдобар софтвер за обложување користи математички формули наречени алгоритми кои собираат, обработуваат и анализираат историски информации за кошарката на колеџот од училишните тимови, играчи и игри. Податоците од различни сезони му овозможуваат на софтверот за онлајн обложување да предвиди точни можни шанси за одредени настани.

Сајтовите што прифаќаат облози за колеџ во кошарка преку Интернет го олеснуваат поставувањето облози со само неколку кликања, а истовремено нудат придобивки од целосна безбедност. Овие онлајн системи ги складираат личните и финансиските информации на корисниците зад сеопфатните слоеви на шифрирана безбедност.

Водечкиот софтвер за кошарка на колеџ обезбедува пристап до признати и безбедни опции за плаќање и системи за готовина. Овие платформи, исто така, им овозможуваат на корисниците да избираат претпочитани јазици и валути за да можат корисниците да ставаат облози на јазици кои им се познати и да се обложуваат на нивните регионални или претпочитани валути.

Како да се обложувате на колеџ кошарка онлајн?
Уникатни карактеристики на врвниот софтвер за обложување

Уникатни карактеристики на врвниот софтвер за обложување

 • Меѓународно признати лиценци за коцкање
 • Ги исполнува глобалните критериуми и прописи за онлајн обложување
 • Сместува голем број корисници во исто време без да влијае на перформансите на страницата
 • Се поврзува со доверливи и реномирани партнери за податоци и ресурси за податоци
 • Им нуди на корисниците корисни ресурси за податоци за училишните одреди, играчи и игри
 • Користи алгоритамски ресурси и податоци за да ги пресмета шансите и статистиката
 • Системи со вештачка интелигенција за пресметување на потенцијалните исходи и исплати на кошаркарски натпревари на колеџ
 • Интеграции со зголемена реалност (AR) за создавање интерактивни и привлечни кориснички искуства
 • Системи за заштита од измама
 • Безбедност и ресурси за шифрирање за заштита на приватноста и личните и финансиските податоци
 • Безболна регистрација на клиенти, поставување сметка, автентикација на корисникот и проверка на возраста
 • Едноставно прилагодување на контролната табла на корисникот
 • 24/7 поддршка на корисниците и пристапност на платформата
 • ПРИРАЧНИК за мобилни телефони или пристап до ресурсите на мобилната апликација
 • Потенцијални пресметки за исплата на изборот на облози на корисникот
 • Препораки за обложување и насоки прилагодени на преференциите на корисниците
 • Ажурирања во реално време за игри, тимови и играчи
 • Пристап до ресурсите пред натпреварот и шансите во живо
 • Поддршка за различни видови на спортски облози, вклучувајќи парични линии, парични отстапки, размери на поени и збирови под/над
 • Лесно креирање облог со неколку кликања
 • Опции за обложување базирани на говор
 • Тоа им овозможува на корисниците да се обложуваат на други омилени спортови, како што се коњски трки и крикет.
 • Брзо дигитално ливче за обложување и генерирање билети
 • Прилагодување на коефициентите за време на натпреварите во живо
 • Овозможува обложување на повеќе јазици
 • Поддршка за повеќе валути
 • Веродостојни, сигурни опции за плаќање
 • Сигурни системи за готовина
 • Интеграција од трета страна за да се овозможи споделување на социјалните медиуми
Уникатни карактеристики на врвниот софтвер за обложување
Како да се избере најдобрата веб-страница за онлајн обложување за колеџ кошарка

Како да се избере најдобрата веб-страница за онлајн обложување за колеџ кошарка

Најдобрите страници за обложување на колеџ кошарка им нуди на корисниците различни бонуси притоа давајќи приоритет на приватноста и безбедноста. Новите обложувачи можат да се забавуваат обложувајќи се на турнирот NCAA онлајн и уживајте во придобивките од дополнителни бонуси преку бонус за добредојде или бонус за регистрација. Двата бонуси ги наградуваат новите корисници за пријавување и за уплата на нивниот прв депозит.

Најдобрите страници често нудат бонус за упатување, кој ги наградува проверените корисници кои ја препорачуваат страницата на пријателите и семејството. Бонусите за упатување ги поттикнуваат корисниците да ги донесат најблиските во акцијата NCAA и нудат одредена сума на кредит, обично помеѓу 10 и 100 долари, во зависност од локацијата.

Друг фактор што треба да се земе предвид при изборот на веб-страница за обложување се ресурсите на страницата за корисниците. Водичите за коефициенти за читање и често ажурираните табли на водачи им даваат предност на корисниците при изборот на облози. Додека написите и информациите за други работи, како што се статистиката на играчите и историјата на тимот, им помагаат на обложувачите да останат информирани за различни фактори кои можат да влијаат на исходот.

Пристапот до одговорните ресурси за коцкање и лиценците за онлајн обложување се исто така задолжителни при изборот на најдобрите веб-страници за игри насекаде во светот. Ресурсите за зависност од коцкање и задолжителните дозволи покажуваат дека страницата е во согласност со глобалните прописи за обложување и ќе обезбеди правичност.

Како да се избере најдобрата веб-страница за онлајн обложување за колеџ кошарка
Различни популарни спортови за обложување

Различни популарни спортови за обложување

Некои од врвни спортови за обложување во глобалната обложувачка индустрија се фудбалот, познат и како фудбал, тенис и бокс.

Што е фудбалско обложување?

Со големите турнири како Светското првенство на ФИФА, шампионите на УЕФА и англиската Премиер лига, фудбалот е еден од најпопуларните глобални спортови за коцкање и гледај.

Обложувањето во фудбал нуди некои од најдобрите коефициенти и промоции бидејќи бројни провајдери ширум светот се натпреваруваат да привлечат обложувачи.

Едно лице може да избере различни видови облози, вклучувајќи обложување на два од три можни исходи (познати како облози со двојна шанса), конечниот резултат и резултатите од полувремето.

Љубителите на фудбалот, исто така, можат да се обложуваат на резултати од полувреме/цело време, стрелци на прв и последен гол, фрлања за постигнување, и за двата тима за постигнување (BTTS) и за поен.

Што е тениско обложување?

Благодарение на турнирите полни со акција како Вимблдон и Дејвис купот, многумина размислуваат тенисот е еден од најдобрите за спортско обложување и гледање.

За време на натпреварите, обложувачите можат да ставаат облози во живо на игри во тек. Но, коцкарите треба да земат предвид различни фактори кои можат да влијаат на исходот на натпреварот, како што се површините за играње, заморот, конверзијата на точката на прекин и нишите на играчите.

Спортот, исто така, им нуди на обложувачите можност да ставаат облози за Moneyline, Game Spread, Set Spread, Over/Under, Futures и Prop.

Што е обложување во бокс?

Ова обложување е за борби со големи пари, како што е Светска боксерска супер серија (WBSS), кој ги обединува професионалните боксери од целиот свет.

Вљубениците во обложување можат да се коцкаат на различни аспекти на конкретни борби и исходи или методи на победа, вклучувајќи нокаути, дисквалификации, одлуки на судии и технички одлуки.

Видови облози што луѓето можат да ги стават на големи борби вклучуваат облози за целосно, Moneyline, Over/Under рунди и Stoppage/Nokaut облози. Коцкарите исто така имаат можност да ставаат облози за тоа како ќе завршат големите борби, познати како обложување во круг.

Различни популарни спортови за обложување
Совети и трикови за спортско обложување за успех на потрошените пари

Совети и трикови за спортско обложување за успех на потрошените пари

Советите и триковите им помагаат на обложувачите да ставаат успешни облози. Подолу се некои од нив:

Истражувајте пред обложување

Истражувајте пред да се одлучите за облози. Обично, давателите на облози поставуваат шанси во нивна корист, но истражувањето ви дава предност.

Динамиката и развојот на групата во текот на играта или вежбањето, како повредите, ќе ви помогнат да изберете облози со подобри коефициенти.

Следете силни и слаби облози

Довербата на вашите црева оди само толку далеку. Преземете ја контролата врз вашите шанси со следење на посилни и послаби облози.

Следењето облози открива кои типови најверојатно ќе изгубат или ќе победат и делува како водич на кој можете да се обратите пред да се обложувате.

Следете ги вестите

Без разлика дали ресурсите што ќе ги изберете вклучуваат веродостојна статија за кошарка или мрежи за спортски вести, собирањето што е можно повеќе информации ќе гарантира попаметни облози.

Вестите ќе понудат вредни сознанија за трендовите, тимовите кои даваат поени на таблата и вредни потенцијали за успешни облози.

Совети и трикови за спортско обложување за успех на потрошените пари
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

На кој колеџ кошаркарски натпревар е најлесно да се обложувате?

Кошаркарските турнири на колеџ, како што се Charleston Classic и Myrtle Beach Invitational, со неутрален терен над/под, се најлесните за обложување.

Од 2005 година, неутралните терени нудат 53,6% андерс, во споредба со 49,9% во другите натпревари. Неутралните терени имаат подобри коефициенти за долните играчи бидејќи тимовите играат во непозната околина, а терените се разликуваат.

Дали е легално да се обложувате на колеџ кошарка?

Да, облозите за кошарка на колеџ се легални. Сепак, некои држави имаат строги правила кои спречуваат одредени видови облози.

Индијана нема да дозволи облози на својот универзитетски тим. Ајова не дозволува реквизит облози за играчите, а Њујорк не дозволува реквизити, линија или идни облози на колеџ во државата на кој било тим или настан.

Може ли да се обложувам на NCAA игри откако веќе започнале?

Да! Обложувањето по започнувањето на кошаркарскиот натпревар на колеџ е облог во играта, а обложувачите можат да се коцкаат на претстојната игра или резултати.

Спортските книшки прифаќаат и конфигурираат нови линии врз основа на постапките на играта и ќе прифаќаат облози додека не останат 5 минути од играта или одреден исход.

Можеш ли да освоиш пари за поразен кошаркарски тим од колеџ?

Да, но се зависи од типот на избраниот облог. Распределбата на поени ќе успее и ќе се исплати дури и ако кошаркарскиот тим загуби натпревар.

Поен го шири облогот за тоа колку поени тимот ќе порази друг или ќе загуби со, па ако предвидувањето е точно, облогот ќе победи.

Кои се разликите помеѓу обложувањето на НБА и колеџ кошарката?

Разликите што влијаат на обложувањето во НБА и колеџот во кошарка се разликите во вештините, структурата на играта и бројот на тимови.

NCAA има мешани нивоа на вештини, додека НБА тимовите се професионални. Годишно, 30 НБА тимови се натпреваруваат во 82 натпревари поделени во четвртини. NCAA има над 300 екипи кои се натпреваруваат во 30 натпревари поделени на половина.