Сè за Rugby Odds

Несомнено, секоја онлајн обложувалница која продолжува со денешниот ден има раскошна понуда на рагби натпревари и ја следи секоја верзија на овој спорт, од кои најпопуларна е онаа наречена Рагби унија.

Во секој случај, обложување на рагби е она што ги интересира сè повеќе играчи, поради што ви донесуваме детален водич за тоа како да го предвидите исходот од овој возбудлив спорт, со преглед на најдобрите стратегии и шанси.

Сè за Rugby Odds
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Сè за коефициентите за рагби, линиите за обложување и ширењето

Сè за коефициентите за рагби, линиите за обложување и ширењето

Рагбито е спорт кој се појавил во 19 век, но многумина не знаат дека всушност постоела поделба меѓу чадор-организациите на оваа игра, па одамна постојат две различни верзии, кои започнале со исти правила, само да се оддалечи од еден од нив со текот на годините.

Рагби унија

Така ја имаме верзијата на Рагби Унијата, која се игра со 15 играчи во поле, од кои најголеми шанси за гол имаат крилните напаѓачи. Натпреварот трае 80 минути, а тимот може да добие најмногу поени доколку постигне „проба“, односно ја мине крајната линија на одбранбената половина на противникот и ја додаде топката.

Може да добие 5 поени за тој потег, и 2 дополнителни поени доколку погоди слободен удар и ја испрати топката меѓу вилите од противничкиот гол. Уште 3 бода може да земе тимот преку „пад гол“, односно удар од игра, но и од пенал, кој се суди за сериозни прекршувања на правилата на игра.

Рагби лига

Друга верзија е рагби лигата, во која бројот на играчи на терен е намален на 13, а бодувањето е исто така различно. За обид, тимот добива 4 поени, со 2 дополнителни поени ако изведе слободен удар. „Дроп гол“ овде носи само бод, а пенал 2 бода.

Постои уште една позната верзија која се игра во Олимпијада, а тоа е Рагби Севенс. Правилата се слични на верзијата на Рагби Унијата, се игра само на помал терен, само 10 минути на полувреме, со седум играчи на теренот.

Сè за коефициентите за рагби, линиите за обложување и ширењето
Како да се обложите на рагби?

Како да се обложите на рагби?

Ако имате намера да се обложувате на рагби, прво мора да се запознаете со различните правила на секоја верзија на оваа игра, како и со силата на тимовите, бидејќи клубовите од исти градови не се подеднакво добри во Унијата и Лигата. верзии, додека истото важи и за репрезентации.

Сигурно помага да се гледаат што е можно повеќе видео преноси од натпреварите, со помош на пренос во живо, достапен бесплатно во водечките онлајн спортови за рагби во Европа.

Таму ќе се запознаете со правилата кои се случуваат за време на натпреварите, по што ќе биде многу полесно да се обложувате на конкретни облози, поврзани со настапот на играчите, ефективноста на секое полувреме, како и хендикепот и вкупниот број на поени.

Како да се обложите на рагби?
Објаснети линиите за обложување на рагби

Објаснети линиите за обложување на рагби

Парична линија за рагби

Како и во секој друг спорт со топка, основната залог е да се погоди кој ќе победи на рагби теренот. Омилените може да имаат ниски коефициенти за обложување, што може да се зголеми со специфични облози. Но, понекогаш тие се дарежливи. Не заборавајте да ги проверите составите на тимовите пред натпреварот, како и претходните директни натпревари пред да го платите вашиот билет, за да избегнете несакани изненадувања.

Победници на турнири во рагби

Освен самите натпревари, секогаш можете да се обложувате на севкупниот победник на лига, турнир или куп. Тоа е облог кој по правило оди со високи коефициенти дури и на фаворитот, особено ако тикетот го платите во раната фаза на конкуренција.

Сепак, прво проверете ја формата на секој тим преку воведните игри, пред да одлучите да го предвидите шампионот, бидејќи може да се случи некоја екипа да дојде на турнирот и да не покаже за што има објективни можности.

Доколку се обложите на аутсајдер кој има големи коефициенти на почетокот на натпреварувањето, задолжително искористете го „cash out“, за да заработите уште пред финалниот натпревар.

Објаснети линиите за обложување на рагби
Како да ги најдете најдобрите шанси за обложување во рагби

Како да ги најдете најдобрите шанси за обложување во рагби

Секогаш кога се обложувате на спорт, шансите се секогаш важен фактор. Значи, кога сакате да се обложувате на рагби, задолжително проверете ги шансите за овој спорт.

Рагбито е спорт во кој има многу различни стратегии кои можете да ги испробате, но најважно е да бидете информирани за се што е поврзано со игра на која се обложувате. За среќа, има бројни медиуми кои детално ги следат натпреварите во рагби, па не е проблем да се открие кој е повреден и во какво расположение ги чекаат тимовите за натпревар.

Сето ова влијае на самите коефициенти и на линиите на даден натпревар. Големите промени на списокот или повредите на клучните играчи дефинитивно ќе влијаат на шансите дури и ако се обидувате да се обложите на победникот на турнирот.

Повеќето од најдобрите онлајн обложувалници нудат шансите за рагби така што споредбата на нив и следењето на насоката на движењата на коефициентите, дефинитивно може да биде од голема корист кога одлучувате да го ставите вашиот облог на одредена линија за обложување во рагби.

Како да ги најдете најдобрите шанси за обложување во рагби
Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за рагби

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за рагби

Рагби обложувањето преку Интернет станува сè попопуларно ширум светот со многу нови онлајн обложувалници што се отвораат секојдневно. Со толку многу опции, може да биде доста тешко да се процени која обложувалница нуди најдобри шанси и линии за даден спорт.

Како и да е, рагби онлајн спортските книги како 10Bet, BetVictor, 22bet, Betwinner нудат различни лиги кои се играат низ лигата со сите линии потребни за одлично искуство во рагби обложување.

Повеќето обложувалници нудат обложување во живо на рагби игри кои се совршени за овој спорт.

Кога го гледаме преносот на натпреварот, имаме можност да ја прилагодиме нашата селекција и да поставиме посоодветен облог. Исто така, ако облогот што го ставивме пред натпреварот не помина, тогаш имаме можност да ставиме уште еден во текот на борбата и барем да ги вратиме претходно поставените финансии.

Во спортови како што се рагби 15 и рагби седум, секое полувреме трае 40 минути, а тимовите имаат многу можности да се вратат. Ако на почетокот очигледниот фаворит е во негатива, а веруваме дека ќе победи, во овој случај можете да се обложите и на фаворитот. Во овој момент ќе има зголемени коефициенти и не можете да го намалите.

Најдобрите онлајн обложувалници за шансите за рагби
Совети и трикови за шансите за обложување во рагби

Совети и трикови за шансите за обложување во рагби

Во рагби можете да се обложувате на помали коефициенти и да победите, но порано или подоцна ќе се случи немир кој ќе ви го отежни долгорочниот план за заработка, па затоа е подобро да се фокусирате на коефициент од 1,70 или повеќе, за да имате шанса на остварување профит.

Затоа мора да користите ширење кога сте сигурни за доминација на тимот, но и контра ширење ако верувате дека аутсајдерот нема да биде прегазен.

Внимавајте на вкупните поени, како еден од многу корисни облози, особено кога не сте сигурни кој ќе победи и не бегате од обложување на перформансите на играчите, доколку сте запознаени со способностите на главните ѕвезди на секој тим.

Без сомнение, рагбито е спорт кој ви нуди доволно натпревари во текот на годината, за да можете само изградете ја вашата стратегија со рагби облози. И без разлика дали се обложувате во живо или пред да започнат натпреварите, погрижете се беспрекорно да се подготвите за натпреварот на кој имате намера да вложите пари и секогаш обидете се да го играте најверојатниот облог, во обложувалницата што ви дава најмногу за вашите пари.

Совети и трикови за шансите за обложување во рагби
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)